Xunantunich - miesto vyrážajúce dych

Autor: Alena Gessert | 26.2.2012 o 21:14 | (upravené 26.2.2012 o 21:51) Karma článku: 6,92 | Prečítané:  877x

Každý, koho aspoň trochu zaujíma mayská kultúra, túži navštíviť lokality v strednej Amerike. Čo sa týka počtu takýchto sprístupnených pamiatok, najznámejšie sú práve tie na území Mexika (Chichen Itza, Tulum, Coba a i.), či slávny Tikal v Guatemale. Pri prechode západnou časťou štátu Belize do Tikalu sme však narazili na miesta očarujúce, pokojné a zároveň divoké... Z nich bol práve Xunantunich oázou pokoja, v ktorej nenarážate na masy turistov, ale bosí sa môžete poprechádzať neuveriteľne zelenou trávou pomedzi stavby dýchajúce históriou, pričom väčšina z nich bola postavená medzi rokmi 200-900.

Pohľad na areál archeologického náleziskaPohľad na areál archeologického náleziskaAlena Petrvalská

Toto miesto sa nachádza neďaleko hraníc s Guatemalou v oblasti Cayo. Na jeho existenciu a lokalitu nás pri ceste upozorňuje pomerne nenápadná tabuľa, smerujúca k rieke Mopan. Názov XUNANTUNICH alebo Stone lady sa pripisuje o legende, ktorú medzi sebou šírili obyvatelia tejto oblasti. Opisovali ducha v dlhých bielych šatách s červenými očami, ktorý sa zjavoval pred „El Castillo". Vystúpil po schodoch a zmizol v kamennej stene.

DSCF5569.JPG

Hneď po zídení z hlavnej cesty vedúcej z San Ignacio sa nám naskytá pohľad na nepokojnú rieku charakteristickú perejami a nižšie po toku niekoľkými vodopádmi. Aby ste sa autom dostali cez rieku k areálu pyramíd, musíte využiť kompu, ktorá je pod správou tohto areálu a teda nemusíte za ňu zaplatiť. Na prehliadku sme sa vybrali skoro ráno (po predchádzajúcich skúsenostiach z iných lokalít), aby sme si prehliadku vychutnali naplno. Xunantunich otvárajú o 8mej hodine, snažili sme sa teda prísť aspoň 30 minút predtým. A teda na kompu nastupuje aj správca areálu, beriemeho do auta, a pokračujeme asi 2 km k vstupnej bráne. Ocitáme sa v nedotknutej prírode. Kompa cez rieku Mopan

 

DSCF5536.JPG

Pod vysokými palmami kráľovskými sa nachádzajú 4 učupené drevené domčeky (visitor centre a gift shop), kúpime si lístky po 5 USD na osobu a vystupujeme do mierneho svahu. Je tu už čulý pracovný ruch, niekoľko ľudí kosí trávnik, jeden prúdom vody čistí strechy budov od listov, ďalší zametá v budove, kde je na paneloch vysvetlená história, sú tam mapové podklady, historické aj súčasné fotografie a jedna časť venovaná archeologickým výskumov a archeológom, ktorí sa tejto oblasti venujú už viac ako 100 rokov. Vo vedľajšej budove sú zasa vystavené zrekonštruované stely. Areál má asi 2,5 km2 a nachádza sa tu 26 chrámov a palácov. Časť z nich je veľmi pekne zrekonštruovaná, je tu viditeľný príliv finančných prostriedkov. Je podporovaný niekoľkými univerzitami z USA aj Belize, ale sponzormi sú aj súkromní investori.

Najúchvatnejšou stavbou je nepochybne El Castillo, ktorý možno považovať za druhú najvyššiu stavbu v Belize a má výšku okolo 40 m. Dá sa na ňu vystúpiť, pri stúpaní po schodoch obdivujeme zreštaurované vlysy, obchádzame chrám zo zadnej strany až sa dostávame úplne na vrchol. Výhľad odtiaľto je fascinujúci. Celá oblasť sa nám rozprestiera ako na dlani. Posedením na vrchole tejto pyramídy alebo prechádzkou v okolitých lesoch sa dajú stráviť hodiny.

DSCF5585.JPG

DSCF5615.JPG

Záverom. Xunantunich a Belize ako krajina na nás všetkých urobili obrovský dojem. To, čo sme videli a zažili nás akurát podporuje v tom, aby sme budúci rok navštívili túto krajinu spolu z Guatemalou znova. A to, o čom tu píšem je iba čriepok z celej mozaiky tejto úžasnej krajiny.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?